Wysyłanie sprawozdania finansowego do eKRS

Wysyłanie sprawozdania finansowego do eKRS

Aktualnie nie ma możliwości złożenia sprawozdania finansowego w inny sposób niż elektronicznie. Składać muszą go jednostki, które przepisy prawa zobligowały do prowadzenia pełnej księgowości, lub które zdecydowały się na nią dobrowolnie. Dokument należy przygotować w formacie XML i podpisać kwalifikowanym e-podpisem. W tym roku, po raz drugi wydłużono czas na zatwierdzenie sprawozdania – do 30 września 2022. Oznacza to, że termin złożenia sprawozdania finansowego również się przesunął i mija 14 października 2022.

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do eKRS?

Przesłanie sprawozdania finansowego to obowiązek kierownika jednostki, zawodowego pełnomocnika lub prokurenta. Istnieją dwa systemy umożliwiające przesłanie dokumentów do eKRS. Za niezłożenie dokumentów kierownik może zostać ukarany karą grzywny czy karą pozbawienia wolności, w niektórych przypadkach spółka może nawet zostać rozwiązana i wykreślona z KRS.

Przesyłanie sprawozdania finansowego do KRS

Składanie sprawozdania finansowego przez S24

Jest to rozwiązanie dedykowane podmiotom, które były zakładane w systemie s24, jeśli nie dokonywały żadnych zmian w umowie w formie aktu. Jest to sposób odpłatny i aktualnie kosztuje 140 zł, ale stanowi jedyną możliwość przekazania dokumentów do eKRS dla podmiotów zarządzanych przez cudzoziemców posiadających PESEL.

Składanie sprawozdania finansowego przez PRS

Jest to rozwiązanie zupełnie darmowe i powszechnie dostępne. Wystarczy zalogować się w systemie i złożyć przygotowane i podpisane dokumenty w zakładce „Bezpłatne zgłaszania dokumentów finansowych”.

▶ Likwidacja spółka z oo księgi rachunkowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *