Estoński CIT

Estoński CIT

Wraz z nowym rokiem w świecie przedsiębiorców, zaczęło pojawiać się coraz więcej uproszczeń, udogodnień, ale nie tylko, ponieważ wejdą w życie również podwyżki oraz nowe rozwiązania. Wprowadzenie w Polsce CIT-u tzw. estońskiego, będzie wiązało się z podnoszeniem stawek podatku, aczkolwiek w ostateczności opodatkowanie ulegnie obniżeniu.

Zmiana ta przewiduje opracowany mechanizm odliczenia estońskiego CIT-u zapłaconego przez spółkę od podatku od dywidendy, co będzie wiązało się z tym, iż efektywne opodatkowanie nie będzie znacznie wyższe niż CIT tradycyjny.

Głównym celem owych zmian będzie zachęcenie do inwestowania zysków wypracowanych przez firmy. Będzie to polegało na odroczeniu płatności podatku do chwili, kiedy podjęta zostanie decyzja o wypłaceniu osiągniętego zysku. Firmy, które spełnią odgórnie narzucone kryteria nie będą musiały opłacać zaliczki na CIT, jak również rozliczać podatku rocznego. Osiągnięty zysk zostanie opodatkowany podatkiem CIT wraz z wypłatą zysku, jak również na poziomie wspólników od dywidendy.

W razie ewentualnych pytań, bądź wątpliwości, zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym konsultantem, który nie tylko szczegółowo omówi dane zagadnienie, ale również odpowie na każde pojawiające się pytanie.